Spring naar de inhoud

KBVB over WK 2034 in Saudi-Arabië: "Vertrouwen in beloftes en ambities van organisatoren"

KBVB over WK 2034 in Saudi-Arabië: "Vertrouwen in beloftes en ambities van organisatoren"
 di 10 december 2024 12:08

Woensdag vindt in Zürich het FIFA-congres plaats waar de WK's van 2030 en 2034 toegewezen zullen worden. Vooral het WK 2034, met Saudi-Arabië als enige kandidaat, zorgt voor deining binnen en buiten voetballand. Toch lijkt de Belgische voetbalbond geen graten te zien in een Saudisch WK voetbal.

Het FIFA-congres van woensdag waar de WK-knopen van 2030 en 2034 doorgehakt worden, is de facto slechts een formaliteit: voor beide WK's is er slechts één kandidaat-organisator.

 

Het WK 2030 wordt een co-organisatie van Marokko, Portugal en Spanje. In 2034 zal het WK georganiseerd worden door Saudi-Arabië.

 

"De KBVB wil de betrokken federaties feliciteren met hun kandidatuur en bijhorend ambitieus en uitgebreid dossier. En hen bedanken voor hun inzet en engagement", reageert de Belgische voetbalbond op beide kandidaturen.

 

"Het spreekt voor zich dat de KBVB hoopt dat de Rode Duivels zich kwalificeren voor beide toernooien. De federatie benadrukt dat haar deelname – zoals bij elke andere wedstrijd en toernooi – op een maatschappelijk verantwoorde en respectvolle manier zal gebeuren."

Een WK kan een belangrijke katalysator zijn voor maatschappelijke veranderingen.

KBVB

De toewijzing aan Saudi-Arabië roept wel vragen op, aangezien het land op het vlak van mensenrechten niet de beste reputatie heeft. Toch lijkt de KBVB geen graten te zien in een Saudisch WK.

 

"We begrijpen de bezorgdheden rond de mensenrechtensituatie en de arbeidsomstandigheden", zegt KBVB. "Als sportbond is de eerste focus het organiseren van voetbal en het verenigen van supporters."

 

"Maar een WK is meer dan een sportevenement, het kan een belangrijke katalysator zijn voor maatschappelijke veranderingen. Hoewel politieke actoren hierin de belangrijkste rol spelen, wil de KBVB constructieve ontwikkelingen ondersteunen en bevorderen."

De KBVB hoop dat de overheden de kracht van voetbal zullen inzetten om blijvende positieve veranderingen te bekomen.

"De federatie gaat daarom blijvend in dialoog met expertenorganisaties, de Saudische voetbalbond en FIFA om de evoluties in de regio goed te begrijpen en expertise uit te wisselen."


"Uit de ervaringen met het WK in Qatar is gebleken dat dialoog en samenwerking de beste manieren zijn om positieve evoluties in gang te zetten. De KBVB heeft vertrouwen in de beloftes en ambities die de organisatoren van beide WK’s in hun bid hebben neergelegd."


"Ook wat betreft duurzaamheid en mensenrechten, eisen die voortaan door de FIFA aan de organisatoren worden opgelegd. De KBVB steunt FIFA en de betrokken federaties in hun doelstellingen. Daarnaast hoopt het dat ook de overheden de kracht van voetbal zullen inzetten om blijvende positieve veranderingen te bekomen."