De Qatarees Nasser Al-Attiyah (51) heeft voor de 4e keer de prestigieuze Dakar-rally gewonnen bij de wagens. Zijn leidersplaats kwam op de slotdag nooit meer in gevaar. De Brit Sam Sunderland (32) boekte dan weer zijn 2e eindzege bij de motoren.
Nasser Al-Attiyah kwam, zag en overwon in Saudi-Arabië. De 51-jarige Qatarees zette de proloog naar zijn hand en won meteen de eerste etappe op zondag. In zijn Toyota zou hij die leidersplek nooit meer uit handen geven.
Rally-icoon Sebastien Loeb was lang de "dichtste" belager van Al-Attiyah, maar kon nooit een echte bedreiging vormen. De Fransman moest het in de 3e etappe zonder vierwielaandrijving stellen en keek zo al aan tegen een achterstand van 37 minuten. Twee etappezeges konden hem niet meer helpen. Yazeed Al-Rajhi eindigt als derde.
Al-Attiyah kon zo vlot zijn 4e eindzege binnenhalen. In 2011 won hij de Dakar voor het eerst met een Volkswagen. In 2015 (Mini) en 2019 (Toyota) herhaalde hij dat kunstje. Met 4 eindzeges evenaart hij de legendarische Ari Vatanen.
Alleen Stéphane Peterhansel was succesvoller met 8 eindzeges bij de auto's en 6 eindzeges bij de motoren. Maar de Fransman kwam er in 2022 niet aan te pas: hij botste in het begin van de Dakar tegen een rots en verloor uren. Hij schreef wel de slotetappe op zijn naam, goed voor zijn 50e in totaal bij de wagens.
Sunderland met hulp van schoonbroer
De Brit Sam Sunderland schreef voor de twee keer in zijn carrière de Dakar bij de motoren op zijn naam. Met één etappezege en drie tweede plaatsen was Sunderland de meest consistente rijder. Hij profiteerde van een baaldag van Adrien Van Beveren, nota bene zijn schoonbroer, op donderdag.
De Chileen Pablo Quintanilla (Honda) vocht tot de allerlaatste snik, won de slotetappe, maar kwam in de eindstand 3'27" tekort. Matthias Walkner van het officiële KTM-team eindigde als derde.
Voor zijn team GasGas, dat Sunderland te elfder ure vroeg of hij de Dakar wou rijden, is het een primeur. Nadat Honda in 2021 de hegemonie van KTM na 18 jaar had doorbroken, won het schaduwteam van KTM opnieuw de Dakar.
Drie van de vier Belgische motards die aan de start kwamen, haalden de finish. Onder hen twee debutanten. Jerome Martiny (Husqvarna) werd 30e in zijn eerste Dakar, Mathieu Liebaert 57e. Voor Mikael Despontin (KTM) was het zijn tweede Dakar: hij werd 51e.
Walter Roelants (Husqvarna) is de enige Belgische motorrijder die de finish niet haalt. Roelants kwam woensdag 5 januari zwaar ten val, brak daarbij een rug- en een nekwervel.
eindstand auto's | |
---|---|
1. Nasser Al-Attiyah (Qat-Toyota) | in 38u33'03" |
2. Sébastien Loeb (Fra-Prodrive) | op 27'46" |
3. Yazeed Al Rajhi (SAr-Toyota) | 1u01'13" |
4. Orlando Terranova (Arg-Prodrive) | 1u27'23" |
5. Giniel de Villiers (ZAf-Toyota) | 1u41'48" |
eindstand motoren | |
---|---|
1. Sam Sunderland (GBr) | in 38u47'30" |
2. Pablo Quintanilla (Chl) | op 3'27" |
3. Matthias Walkner (Oos) | 6'47" |
4. Adrien Van Beveren (Fra) | 18'41" |
5. Joan Barreda (Spa) |
25'42" |