• home
  • video
  • pas verschenen

    Welke dwergstaat is "the best of the rest"?

    Dwergstaat San Marino door het dolle heen met hun doelpunt tegen Litouwen.

    Alle 'dwergstaten' zijn mathematisch uitgeschakeld voor het EK voetbal van 2016. Op voorhand wordt er meestal geen cent gegeven voor de kansen van deze kleintjes. Maar er bestaan wel allerlei sporttoernooien waarin deze dwergstaten kunnen tonen wie de sterkste is onder hen.

    Andorra, nul punten. Gibraltar (foto), nul punten. San Marino, één punt. Malta, twee punten. Het is duidelijk dat de balans na acht speeldagen in de EK-voorronde niet echt positief is.

    Meestal spelen deze kleine landen helemaal geen rol van betekenis in de internationale sportwereld en blijken ze eerder kanonnenvlees te zijn.

    Liechtenstein met vijf punten en de Faeroër met zes punten doorbraken enigszins verrassend deze trend, maar echt meespelen voor kwalificatie doen ze niet.

    San Marino dat juicht bij zijn eerste uitdoelpunt in 14 jaar, is tekenend. Er bestaan echter wel toernooien die speciaal op hun maat werden gemaakt en waarin ze kunnen tonen wie "the best of the rest" is.

    Alternatieve toernooien

    Zo bestaan er bijvoorbeeld de Spelen van de Kleine Staten van Europa. Dit is een tweejaarlijks sporttoernooi dat Europese landen met minder dan een miljoen inwoners de kans geeft om het beste van zichzelf te geven. Verschillende sporten komen er aan bod.

    Op de Spelen van de Kleine Staten van Europa is IJsland het meest succesvolle land. Dit kunnen we zien in de medaillespiegel.

    IJsland kunnen we echter niet rekenen tot dwergstaat, dus constateren we dat de overige 6 landen (met Luxemburg en Cyprus buiten beschouwing gelaten) de medailles vrij gelijk verdelen.

    Leuk weetje: Luxemburgs tennisser Gilles Müller (zie foto, ooit nog kwartfinalist op de US Open) won er in 2003 de titel in het enkelspel.

    Medaillespiegel Spelen van de Kleine Staten van Europa
      goudzilverbronstotaal
    1IJsland4523533391144
    2Cyprus4383633351136
    3Luxemburg331335322988
    4Monaco111138204453
    5Malta63123177363
    6Liechtenstein606885213
    7San Marino5599127281
    8Andorra4483108235
    9Montenegro2261240

    Andere initiatieven voor deze "kleintjes":

    Het blijft niet bij deze Spelen, er bestaan nog andere initiatieven.

    Eén daarvan is de VIVA World Cup, waarin teams die geen lid zijn van de FIFA onderling uitmaken wie de beste is. Het toernooi werd om de twee jaar georganiseerd en de erelijst wordt vooral gedomineerd door Padanië (Noord-Italië) met drie titels. Tom Høgli (ex-Club Brugge) werd er in 2006 topschutter voor Lapland.

    Op 30 juni 2002 werd "the other final" gespeeld, een wedstrijd tussen de twee laagstgeklasseerde landen van het moment op de FIFA-ranglijst. Bhutan tegen Montserrat eindigde op 4-0 voor het oog van 15.000 toeschouwers. Dezelfde dag werd in Yokohama de WK-finale gespeeld tussen Brazilië en Duitsland.